fbpx

Wim Hof ja teadus

Wim Hof suutis teha midagi, mille uurimine tõi teadlastele 2019. a Nobeli rahupreemia. Tundub uskumatu, aga inimesel on võimalik manipuleerida enda bioloogiat ja tõsta inimvõimete piiri. Tutvu ja omanda teadmisi, et avastada endas uusi jõude ja võimeid.  

Kes on Wim Hof?

60 aastane hollandlane Wim Hof ehk jäämees on sooritanud üle 20 maailmarekordi. Tema nimel on ligi 2 tundi jäävanni, maratoni jooksmine Soomes -20 kraadi käes, maratoni jooksmine Namiibia kõrbes ilma veeta, pikim jää all ujutud distants (57,5m), Kilimanjaro tippu ronimine lühikeste pükste väel ja palju muud millest võid lugeda siit.

Tema rekordid pole seotud geneetilise eripäraga vaid on ettevalmistuse ja treenimise läbi saavutatud.


Mida ütleb teadus

Wim hof (WH) on teaduse poolt tõestatud elav näide sellest, kuidas on võimalik läbi aju kontrollida keha ning saavutada ebaloomulik inimvõimekus.

2018 a. jaanuaris välja tulnud uuringus “Brain over body”  uurisid neuroloogid katsete käigus alajahutatud keha WH aju iseärasusi. Talle pandi selga spetsiaalne rüü, mille sisse juhiti külma vett ja seejärel jälgiti tema aju magnet resonants tomograafiga.

Ta enda väite kohaselt suudab ta külmale vastu pidada tänu oma treenitud tahtejõule, mida ta rakendab läbi meditatsiooni ja õige hingamistehnika. 

Mis toimus kehas?

WM suutis läbi oma meetodi sälitada naha temperatuuri 34C sõltumata ümbritsevast 15C keskonnast üle 25 minuti. Külma keskonna mõju tekitab kehale stressi ning aktiveerub sümpaatiline närvisüsteem. Selle tulemusel saadetakse signaal neerupealiste näärmetele, mille mõjul vabaneb adrenaliin ja kortisool – seda tuntakse „võitle või põgene“ reaktsioonina. Hormoonid panevad südame kiiremini põksuma, tõstavad vererõhku, muudavad seedeprotsessi ja tõstavad glükoosi taset vereringes.

Miks ei teki külmakahjustusi?

Suutes tahtlikult oma kehatemperatuuri kontrollida suudab WM vältida ka külmakahjustusi. Neuroloogid eeldasid,et külmaga kokkupuutes pikalt peaks aktiveeruma aju vöökäärus asuv eesmine insula, kuid MRT säras mujal rohkem.

Tunduvalt aktiivsem oli hallollus keskajus, mis reguleerib valu tundmise määra läbi opiodide ja kannabinoidide tootmise. WM suudab oma meetodi abil enda keha tootma panna suurtes kogustes rahustavaid ja tuimestavaid aineid.

Me suudame ise tugevdada immuunsüsteemi! 

WH missioon on läbi teaduse tõestada, kuidas meil kõigil on võimalik teha midagi uskumatud,mis läheb tavameditsiiniga vastuollu. Oma toimiva hingamismeetodi tõestuseks korraldati 2011 a. uuring. Ta lasi süstida endale endotoksiine, mis kutsub esile immuunrakkude põletikulise vastuse, mis on sarnane tõsise infektsiooniga.

Järgmiseks ta tõestas kuidas kontrollitud hingamisharjutuste ja külmateraapia abil suudab immuunsüsteemi mõjutada ning keha põletikulist reaktsiooni suurel määral leevendada. Teadlased järeldasid,et tõesti ta suudab midagi erakordset teha, aga rohkem vaadati sellel puhul WH kui lihtsalt “unikaalset inimest”. vaata video siit.

Wim Hof ei leppinud teadusliku skeptitsismiga!

Tõestuseks, ta tahtis korrata uuringut teiste inimestega. 2014 a.korraldati uurimistöö, kus osales kokku 24 katsealust. 12 neist oli kontrollgrupp ja ülejäänud 12 inimest treenisid WH meetodi järgi 10 päeva, enne kui süstiti neile endotoksiine.

Tulemus sarnases 2011. a uuringuga, kus osales ainult WH. Teadlased Kox jt. järeldasid, et hingamistehnika tõstis adrenaliini taset, mis omakorda aktiveeris ja tõstis põletikuvastaste ainete taset veres, mis aitas endotoksiine eemaldada vereringest. Wim Hof tõestas lõplikult, et inimene on võimalik tõsta iseseisvalt organismi vastupanuvõimet!

Mis seos on 2019.a Nobeli meditsiinipreemial ja Wim Hofil?

Kolm teadlast tuvastasid molekulaarse mehhanismi, mis reguleerib geenide aktiivsust vastavalt hapniku tasemele. Järgnevalt referreerin lühidalt postimehe artiklit. Peaaegu kõik rakus toimuvad protsessid sõltuvad hapniku kättesaadavusest, kuid teinekord võib rakkudesse jõudev hapniku kogus miskipärast muutuda.

Näiteks organismi sattumine mägisesse ja seetõttu hapnikuvaesemasse keskkonda või vigastus,mille tagajärjel ei suuda veresooned hapnikurikast verd mõnda koesse viia.

Teadlaste avastused näitasidki seda, kuidas rakud sellistele muutustele reageerivad. See on ülioluline füsioloogia tasandil vastavalt hapniku kogusele lülitatakse protsesse sisse ja välja.

Uuringutega tehti kindlaks hapnikupuudusest sõltuvad faktorid ehk HIFid (Hypoxia-inducible factor). Hifi toodetakse organismis tegelikult kogu aeg, aga tavalise hapnikutaseme juures toimib ka vastumehhanism, mis seda sama kiirusega hävitab ja seega selle taset madalal hoiab. Mehhanism vähese hapniku tingimustes katkeb ja kõrgenenud HIFi taseme juures hakkab avaldama suur hulk geene. Spordis tuntud EPO-geeni aktiveerimine on seotud samuti selle lülitusega.

Loe eesti keelset kokkuvõtet 2019 a. Nobeli meditsiinipreemiast: https://ojs.utlib.ee/index.php/EA/article/download/16161/11125/

See pole avastus, mis jääb arhiivi. Tegemist hakkab olema tulevikus nii öelda õpikutõega arstiteaduskonnas. Praktilises mõttes võib olla selle paremast mõistmisest kasu mitmel pool meditsiinis. Teadlaste töö on sillutanud tee uutele strateegiatele võitluses aneemia, vähi ja paljude teiste haigustega.

Loe ka teisi postitusi:

Kasutatud kirjandus:

1. Voluntary activation of the sympathetic nervous system and attenuation of the innate immune response in humans

2. “Brain over body”–A study on the willful regulation of autonomic function during cold exposure

3 .The 2019 Nobel Prize in Physiology or Medicine: How cells sense and adapt to oxygen availability

4. Breathe Like The Iceman: How To Use The Wim Hof Method

Jaga postitust:


Avasta lugemist:

Scroll to Top