fbpx

Kuidas alkohol mõjutab REM-und?

Kuidas alkohol mõjutab rem-und

Võid arvata, et õhtune klaas veini aitab lõõgastuda ja uinuda kiiremini, kuid kas see toob kvaliteetse une? Saa teada, kuidas alkohol mõjutab REM-und ja miks tekib tarbimise järel unenäovõlg ehk REM rebound.

Miks alkoholiga on kergem uinuda?

Alkohol mõjutab teie aju mõlemat poolkera, kuid erineval moel. Alkoholi tarbimisega väheneb üldine ajuaktiivsus, kuid vasakpoolkera, mis on seotud loogilise mõtlemise ja analüüsiga, on alkoholi poolt rohkem mõjutatud kui parem poolkera, mis vastutab loovuse ja emotsioonide eest. Selle tõttu tundume me alkoholi mõjul emotsionaalsemad, spontaansed ja loovad, samas ei ole me oma otsustes nii arukad.

Alkoholi lõõgastav toime tuleneb kesknärvisüsteemi pärssimisest. Kui tarbime alkoholi, toimub kesknärvisüsteemi tegevuse aeglustumine depressantide mõju all, mis omakorda paneb meid tundma end rahulikumana, aeglustab mõtlemisprotsessi ja soodustab ka uinumist. Uni aga pole see õige.

Kuidas akoholi aldehüüdid mõjutavad REM-und

Alkoholil on lõõgastav toime, mis aitab kiiremini magama jääda, ja esialgne juurdepääs sügavale unefaasile võib tugevdada seda lõõgastava unerohu muljet. Just selles peitub aga alkoholi peen kavalus – see esialgne uni võib olla küll sügav, kuid see ei ole kestev. Kui alkoholi mõju kaob, hakkab teie aju püüdma “tasa teha” seda varem alla surutud aktiivsust. Seega, isegi kui alkohol aitab sul kiiremini uinuda, võib selle mõju vähenemine põhjustada ärevust, rahutust ja katkendlikku und. See on ka üks põhjuseid, miks paljud inimesed ärkavad öösel pärast alkoholi tarbimist.

alkohol taksitab rem-unel tekkida. Aldehüüdid on süüdlasded

Mis on aldehüüdid?

Aldehüüdid on orgaanilised keemilised ühendid, mille tekitab meie keha alkoholi lagundamise protsessis. Täpsemalt, keha muudab esmalt alkoholi atseetaldehüüdi-ks, mis on spetsiifiline aldehüüd, seejärel äädikhappeks ning edasi vee ja süsinikdioksiidiks.

Selle kiiresti toodetava alkoholi lagunemise produkti, atseetaldehüüdi, mõju une tsüklitele on kaalukas. Algul kutsub alkoholi tarbimine esile sügavama une, kuid atseetaldehüüd häirib ajus toimuvat ja mõjutab une tsüklit, eriti REM-une etappi.

Mis on unenäovõlg ehk REM rebound

Kui alkoholi tase veres langeb ja atseetaldehüüdi tootmine aeglustub, võib järgneda niinimetatud REM rebound ehk REM-une järsk suurenemine.

Arvatakse, et REM-uni mängib olulist rolli meie emotsionaalse tervise ja mälu toimimises. Seega, kui meil jääb see oluline unefaas vahele, siis meie aju üritab seda kompenseerida “maksimaalse unenäo” perioodidega

REM rebound on meie keha viis proovida sõna otseses mõttes mängida unenäo järelejõudmist. Kui oleme olnud stressis, unetud või kogenud mingil põhjusel REM-une katkemist või vaegumist, võime kogeda REM reboundi.

See tähendab, et keha hakkab jahti pidama selle uneaja eest, mis tal kogunenud intensiivsete unenägude tõttu kaduma on läinud. See võib ilmneda kui palju rohkem unenägusid ning need unenäod võivad olla eriti elavad ja intensiivsed.

Kuidas alkohol mõjutas REM-und alkoholitundlikel naistel

Seiko Miyata, Akiko Noda ja nende kolleegid viisid läbi põnev uuringu (viide), mis keskendus alkoholi mõjule REM-unele noortel alkoholi tundlikel naistel. Seda uuringut toetas 13 noort tervet naist, kes olid keskmiselt 21,1± 0,7 aastat vanad.

Rühm viis läbi kolme ööpikkust polüsomnograafiat ühe kohanemisöö järel. Igal vastaval ööl tarbisid katsealused kas mitte üldse alkoholi, 0,28 g või 0,69 g etanooli iga kg kehakaalu kohta. Seejärel arvutati REM-une, samuti une etappide 1, 2, 3+4 aeg protsentides. Lisaks uuriti REM-une latentsust ning tsüklit.

Tulemused
Kõikide katsealuste puhul ei täheldatud une parameetrites olulisi erinevusi kontrollöö (ilma alkoholi tarbimiseta) ning kahe alkoholi tarbimisega öö vahel.

Siiski täheldati kuue (13-st) alkoholitundliku katsealuse puhul:

  1. REM-une faasi protsent vähenes oluliselt pärast alkoholi tarbimist (kontrollöö: 18,3± 6,2%, alkoholiöö I: 9,8±5,1% ja alkoholiöö II: 11,0±2,8%).
  2. Alkoholi tarbimisel pikenes REM-une latentsus oluliselt.
  3. REM-une tsükli standardhälve oli I ja II alkoholiööl oluliselt kõrgem kui kontrollööl.

Järeldus on see, et isegi väike alkoholi kogus võib noortel alkoholitundlikel naistel REM-und oluliselt mõjutada. Väärib märkimist, et need tulemused on keskendunud konkreetsele sihtgrupile – noored, terved naisüliõpilased – ja üksikjuhtumid võivad olla erinevad. See uuring tõstab esile potentsiaalseid ohutegureid, mida isegi väike kogus alkoholi võib tuua unele, eriti indiviidide puhul, kes on alkoholi suhtes tundlikud.

Kokkuvõtteks…

Ütleme siis nii – me kõik teame, et alkohol mõjutab meid. Aga kas oleme päriselt aru saanud, kuidas see sinu vaimset tervist mõjutab? Uuringud on näidanud, et isegi väike alkoholi kogus võib märkimisväärselt mõjutada meie uni kvaliteeti, eriti neile, kes on alkoholi suhtes tundlikud.

Kui uuringu tulemused on õiged, siis tasub mõelda kaks korda enne alkoholi tarbimist, isegi väikeses koguses. Kui jätame alkoholi kõrvale ja keskendume headele uneharjumustele, siis see kõik aitab sul järgmisel päeval maksimaalse energiaga vastu minna. Alkohol tuimestab sind, aga see ei lahenda seda probleemi ära, mis sul on hetkel elus. Ära lase sel võimust võtta. Aeg teha muutus!

Niisiis, kui oled valmis muutma oma uneharjumusi paremaks, siis on mul olemas ka vajuta siia.

Viited:

www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/rem-rebound

thesleepsite.co.uk/how-does-alcohol-affect-sleep/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5821259/

https://www.jstage.jst.go.jp/article/internalmedicine/43/8/43_8_679/_pdf

Jaga postitust:


Avasta lugemist:

Scroll to Top