fbpx

Oota kohviga hommikul!

Kohvi joomisel on nii häid kui halbu külgi. Selles sisalduv kofeiin mõjutab hormoone. Kas su päev algab kohviga? Kasulik on teada, kuidas kofeiin üldiselt mõjutab keha loomupärast ergutit kortisooli.

Meie ärkamise juures mängib olulist rolli kortisool ehk stressihormoon. Ära lase nimel ära hirmutada. See hormoon mängib väga tähtsat rolli ööpäevarütmis (circadian rhythm).

Melatoniini ja kortsiool kellaajaliselt

Melatoniin uinutab, kortisool äratab! Kui unehormoon aitab meil õhtul magama jääda, siis kortisool toimib kui looduslik äratuskell Normaalse unetsükliga inimesel hakatakse tootma seda umbes kl 4 ning saavutab tipu kl9ks.

Kortisool valmistab meid ette aktiivseks päevaks. See aitab organismil valida energia tootmiseks kõige otstarbekama tee: toota seda kas rasvadest, valkudest või süsivesikutest.


Kuidas kofeiin mõjutab kortisooli tootmist?

Esiteks! igapäevane kofeiini tarbimine kortisooli kõrghetkel kipub häirima selle tootmist. Keha hakkab rohkem lootma kortisooli tootmisel kofeiinile, mille tulemusel väheneb keha loomupärane tootmine.

Teiseks! Kofeiin mitte ainult ei vähenda energeetilist toimet sel konkreetsel hetkel, vaid põhjustab sinu kehas ka tolerantsuse teket – see tähendab, et ajapikku väheneb kofeiini toime. Suured kohvijoojad seetõttu võivadki juua 4-5 tassi kohvi.

Kas sa oled see inimene, kes ei suuda ärgata ilma tassi kohvita? Tõenäoliselt on põhjus selles, et hommikune kortisooli tase on nii madal. Keha loodab kofeiinile. Aeg on teha muutus. Algus on raske, aga hiljem su tervis ja enesetunne tänab.

Oled rohkem ärevam? Jälgi kofeiini tarbimist!

Kofeiin stimuleerib närvisüsteemi ning see ei tule ärevale inimesele kasuks. See vabastab adrenaliini ja tõstab uuesti kortisooli taset – ärevus võimendub.

Väldi kohvi joomist tühja kõhuga!

Kofeiin võib stimuleerida maohappe tootmist. See võib ärritada kõhtu, põhjustada soolehaiguste sümptomeid nagu ärritunud soole sündroom (IBS) ning põhjustada kõrvetisi, haavandeid, iiveldust, happe refluksi ja seedehäireid.

Su keha ei töötle hästi kofeiini? Süüdi on geenid!

On ainult 2 geeni, mis vastutavad kofeiini lagundamises ainevahetuses. CYP1A2 toodab maksaensüümi, mis metaboliseerib umbes 95 protsenti kogu söödud kofeiinist. AHR kontrollib, kui palju seda ensüümi toodetakse. Need geenid kontrollivad koos, kui kaua ja palju kofeiini ringleb sinu vereringes.

Vaata ka teisi postitusi:

Kasutatud kirjandus:

1Caffeine Stimulation of Cortisol Secretion Across the Waking Hours in Relation to Caffeine Intake Levels

2Why the worst time to drink coffee is actually in the morning

3Why The Best Time To Drink Coffee Is Not First Thing In The Morning

Jaga postitust:


Avasta lugemist:

Scroll to Top