fbpx

Mis on REM-uni ja miks see oluline vaimsele tervisele?

Mis on REM-uni

REM-uni ehk kiirete silmaliigutustega uni (ingl. rapid eye movement sleep) on eriline aeg meie öörahu sees, olles lausa vaimseks “koristajaks”. Just REM-uni ajal näeme enamikku unenägusid. Et mõista, miks need paistavad nii tähtsad olevat, uurimegi, kuidas unenägude teema on seotud Sinu vaimse tervisega.

Esmalt, vaata lühike 3 minutiline video, kus selgitan täpsemalt une ülesehitust.

Kas teadsid, et unenägudel on õilsam eesmärk kui ajada segadusse? Nimelt on unenäod justkui vaimne teraapia, mis võimaldab päeva jooksul kuhjunud emotsioone töödelda. Just see aitab Sul leida tasakaalu ja vabaneda stressist, et uuele päevale läheneda värske vaimujõuga. Mõistame koos, kuidas leida selgust une maailmas ja avastada, kuidas vaimne taastumine on seotud öiste seiklustega!

Une ülesehitus ja REM-une-staadium

REM-une pikkus

REM-une pikkus ei pruugi olla niivõrd pikk, kui inimene arvata võiks, kuid sellest hoolimata on selle olulisus meie unerutiinis märkimisväärselt oluline! Tavaliselt jääb REM-une staadiumi kestus öö jooksul 18-25% vahemikku kogu uneajast. Ja nüüd arvesta sellega: esimene REM-uni kestab tavaliselt peaaegu 10 minutit, aga öö lõpu poole on see juba pikem.

Kui sinna juurde lisada tõsiasi, et piisava une saamiseks (7-8h) võiks ideaalis kogeda REM-und 90 minuti piiresse, siis ongi aeg hakata mõtlema, kuidas selle une kvaliteeti veelgi tõsta. Püsiküsimus jääb, kas Sinu keha saab piisavalt head REM-und? Pea meeles: une kvaliteedi tähtsust ei tasu alahinnata!

REM-uni: emotsioonide ja vaimu taastamine

Kujuta ette, et Sinu mälu on nagu riiul, mis vajab aeg-ajalt korrastamist. Ühe laialt levinud teooria kohaselt on REM-uni just see, mis Sinu “mälu riiulite” vahel sorteerib, millised mälestused jäävad püsima ja millised lähevad prügikasti. See on justkui öine administraator, kes aitab sul valida, milliseid teadmisi säilitada!

Aga lähme veelgi sügavamale – REM-uni mängib olulist rolli ka emotsioonide töötlemisel. Teadlased on leidnud, et REM-uni mõjutab otseselt, kui emotsionaalseks inimesed neid sündmusi mäletavad. Kui oled kunagi mõelnud, miks mõned mälestused on eredamad kui teised, siis võib vastuseks olla just REM-unist tulenev mõju.

Lisaks on REM-uni võtmetähtsusega aju arengus. Laste varases eas veedetakse lausa kuni 50% uneajast REM unes. Ja see ei ole ainult lapsepõlve nähtus – hilisemas eas, pärast intensiivset õppimist, jätkub REM-uni tavapärasest kauem.

Mõtle sellele järgmine kord, kui magama lähed: Sinu uni pole mitte ainult füüsilise taastumise aeg, vaid ka oluline vaimne protsess, mis sõna otseses mõttes kujundab Sinu mõtteid, emotsioone ja mälestusi!

Mis toimub REM-une ajal füsioloogiliselt?

Silmade liikumine: Nimetus “kiire silmaliigutustega uni” tuleneb tähelepanekust, et inimese silmad liiguvad REM-une ajal kiiresti küljelt küljele. Vaata oma lapse silmi kuida magab. Silmalau alt võib näha liikumist.
Aju aktiivsus: Aju aktiivsus REM-une ajal sarnaneb ärkvelolekuga. Mõned teadlased nimetavad REM-une aktiivseks või paradoksaalseks uneks.
Südametöö: REM-une ajal tõusevad südame löögisagedus ja vererõhk. Ka hingamine võib muutuda kiireks ja ebaregulaarseks.
Halvatud liikumine: REM-une ajal halvatakse mitmed lihased. Teadlased usuvad, et see ajutine halvatus, mida nimetatakse lihasatooniaks, takistab inimestel tegutseda unes. See võtab võimaluse vigastada ennast, kui näed pöörast unenägu.
Lihasvärinad: Kuigi skeletilihased on REM-une ajal liikumatud, esineb siiski aeg-ajalt lihasvärinaid. Uued uuringud näitavad, et lihastõmblused võivad aktiveerida teatud ajupiirkondi ning aidata kaasa motoorsele õppimisele ja arengule.

5 sümptomit, mis viitavad REM-une puudusele

Mõistmaks, kuidas REM-une puudumine mõjutab Sinu tööalast jõudlust, esitlen Sulle viit peamist sümptomit, mida pead silmas pidama.

Krooniline väsimus. Sageli väheneva REM-une mõjud kajastuvad Sinu energiatasemes. Sa võid tunda end pidevalt väsinuna, isegi pärast pikka ööund. Arvatavasti huugab kohvimasin töökohas nagu häirekell.

Tähelepanu hajumine. Unetus võib häirida Sinu keskendumisvõimet. Sa leiad, et oled kergesti häiritud, unustad ülesandeid ja info läheb Sinust kergelt mööda.

Suurenenud vigade arv. Kui oled unepuuduses, võid teha rohkem vigu. Need võivad olla nii suured kui ka väiksemad prohmakad, kuid vigade üldarv tõuseb märgatavalt.

Otsustamisraskused. Uni aitab meie ajul puhata ja taastuda, mis on ülimalt oluline otsuste langetamiseks. REM-une puudusel võib otsustusvõime olla märgatavalt häiritud.

Ärrituvus ja pinged suhetes. Unepuudus võib suurendada Sinu stressitaset ja ärrituvust, mõjutades negatiivselt suhteid kolleegidega.

Lõpetuseks…

Pea meeles, et parandada une kvaliteeti ja maksimeerida REM-und, on oluline järgida tervislikke uneharjumusi. Võta aega lõõgastumiseks enne magamaminekut, loo püsiv magamistoarutiin, vähenda elektroniliste seadmete kasutamist enne magamaminekut, ja kaalu jooga või meditatsiooni kasutamist une kvaliteedi tõstmiseks.

Loodan, et see lisainfo aitab Sul terviklikumat pilti saada REM-une niivõrd olulisest rollist meie igapäevaelus ja tervises. Jätka uurimist – Sinu une kvaliteet võib sellest ainult kasu saada!

Jaga postitust:


Avasta lugemist:

Scroll to Top