fbpx

Miks põhjustab gluteen ehk nisutooted tervise- ja seedeprobleeme

Gluteenist on saanud populaarne teema ja on palju segadust selle üle, kas gluteenivabaks minek on õigustatud püüdlus või lihtsalt põhjendamatu moeröögatus. Kindlasti tead kedagi, kes ei söö nisutooteid. Kui sa ise ei söö, siis miks? Lähen sügavale seedesüsteemi ja selgitan täpsemalt, mis võib kaasneda kurikuulsa gluteeniga.

Mis on gluteen?

Gluteen on teraviljavalk, mis ei lahustu vees. Tänu oma kleepjale konsistentsile aitab gluteen küpsetisi siduda ja annab neile pehme tekstuuri. See kleepvalk koosneb teravilja valgu prolamiini ja gluteliini fraktsioonist ja mis on oluline taigna omaduste kujunemisel. Prolamiin kannab erinevates teraviljades erinevaid nimetusi: nisus (gliadiin), rukkis (sekaliin), odras (hordeiin) ja kaeras (aveniin).

Võrreldes nisu (40-50%), rukki (30-50%) ja odraga (35-45%) on kaera prolamiinisisaldus tunduvalt väiksem (10-15%). Kaeras leiduv valk aveniin ei kutsu esile toksilisi reaktsioone. Tuleb aga silmas pidada, et see oleks nii öelda „puhas kaer“ st töödeldud eraldi liinidel teistest gluteeni sisaldavatest teraviljadest. Just prolamiinides leiduvaid aminohapete järjestusi seostatakse peensoole limaskesta probleemide juures. Kasutan rohkem sõna “nisu” kuna palju tooteid toidulaual tehakse nisujahust.

Nisutooted on väga kõrge glükeemilise indeksiga ehk tõstavad tunduvalt veresuhkrut. Glükeemilise indeksi võrdlus: nisusai 30g (71 GI) vs Coca Cola 250g (69 GI). Selletõttu toodetakse rohkem hormoon insuliini. Veresuhkru ja insuliini pidev kõikumine võib tuua lõpuks veresoonkonna haigused – loe rohkem siit.

Gluteenitalumatuse liigid

Nisuvalgu- ehk teraviljaallergiat

Põhjustavad nisus leiduvad valgud – albumiinid, globuliinid ja gluteen. Allergia sümptomiteks on näiteks kurgu kinnipaistetamine ja hingamisraskused, nahalööve, ninakinnisus, sügelevad ja vesised silmad. Nisuvalguallergia ei tekita kahjustusi peensooles.

Mittetsöliaakia 

Gluteenitundlikkuse patogeneesi seostatakse enim kaasasündinud immuunsusega, kuid täpselt ei ole selle tekkemehhanism veel teada. Eestis hetkel seda veel eraldiseisvalt ei diagnoosita. Kuigi mitte-tsöliaakia sümptomid on sarnased tsöliaakiale, siis vereproov tsöliaakia markerite tõusu ei tuvasta ning nendel inimestel ei esine ka peensoolelimaskesta kahjustusi. Püstitatud on ka arutelu, kas gluteen on tundlikkuse põhjustaja või pigem võib nendeks olla hoopis mono-, di-, oligosahhariidid ja polüoolid (FODMAP) ning muud gluteeni mittesisaldavad nisuvalgud.

Mittetsöliaakia vormiga patsientidel võib esineda ka vaid väsimus või aneemia.

Tsöliaakia

See on päriliku eelsoodumusega autoimmuunhaigus, kus toidust pärinevad teraviljavalgud vallandavad peensoole mikrohattude atroofia, mis omakorda põhjustab vitamiinide ja mineraalainete imendumise häireid organismis. Ägeda tsöliaakia klassikalised sümptomid on hele, kohev ja rasvane väljaheide, kaalukaotus või võimetus kaalus juurde võtta (lastel). Leebema tsöliaakia vormiga patsientidel võivad olla ettearvamatud sümptomid ka teistes organites, mitte ainult seedetraktis.

 

Tuvasta gluteenitalumatuse sümptomid!

Nisutooted võivad häirida toitainete imendumist!

Tsöliaakiaga kaasnevad muudatused soole limaskesta ehituses häirivad tugevalt toitainete, mineraalide ja rasvlahustuvate A,D ja E vitamiinide imendumist. Süsivesikute ja rasvade imendumishäired põhjustavad kaalukaotust ja kasvupeetust, väsimust ja energiapuudust. Raua, foolhappe või B12 vitamiini imendumishäirete tõttu võib tekkida aneemia. Kaltsiumi ja D-vitamiini imendumishäired võivad põhjustada osteoporoosi.

Kuidas nisutooted mõjutavad aju ja näljatunnet?

Gluteenis peituv valk gliadiin on kõige suurem soolestiku ärritaja. Küsimus ei ole ainult inimestes, kes on gluteenitundlikud või tsöliaakiahaiged – gliadiinile on tundlikud kõik inimesed, sest tegemist on ka opiaadiga. Gluteen laguneb seedimise käigus polüpeptiidideks, mis pääsevad vere-aju barjäärist läbi. Kui nad on sisse pääsenud, võivad nad end siduda ajus asuvate morfiini retseptoritega ja põhjustada heaolutunnet. Samade retseptoritega seovad end opiaadid, millest on tingitud nende naudingut pakkuv, kuid paraku sõltuvust tekitav mõju.

Rafineeritud toitainevaesed nisutooted tõstavad ohtralt veresuhkrut ning ei lähe kaua aega, kui tekib jälle näljatunne. Tänu nisutoodetele sinu füsioloogiline vajadus söömisel võib kasvada! Tee katse! Söö ainult pastat lõunaks. Vaata kaua aega läheb, kui jälle söögile mõtlema hakkad 😉

Moodne põllumajandus koos geeni- ja biotehnoloogiaga lubab kasvatada teravilja, mille gluteenisisaldus on kuni nelikümmend korda suurem, kui mõned aastakümned tagasi kasvatatud viljasortidel. Mida nooremas eas tsöliaakia avaldub, seda tüüpilisemad on haigusnähud ning seda ägedam võib olla haiguse kulg. Mida hilisemas vanuses tsöliaakia avaldub, seda varjatum ehk atüüpilisem see võib olla.

 

Kuidas võib tekkida lekkiva soole sündroom?

Soolesein toimib barjäärina toksiinidele ja suurtele toidu osakestele, mis ei tohiks verre pääseda ja ühesuunalise selektiivse väravana toitainetele.

Peensooles lagundatud gluteenis oleva valgu gliadiin aktiveerib meie keha tootma valku nimega zonulin, kes on kui väravavalvur seedesüsteemi ees. Ta kontrollib ja suunab seeditud toitaineid vereringesse. Gliadiin suudab stimuleerida zonulini, mille tõttu liiguvad seedetrakti seinu katvad rakud (tight junctions) üksteisest eemale – väravad avanevad ning seedimata valgud ja võõrad bakterid saavad vabalt läbi kaitsva barjääri. Tekib olukord mida nimetatakse “lekkiva soole sündroomiks” (leaky gut).

 

Kuidas immuunsüsteem reageerib võõrkehadele?

Lekkiv peensool võimaldab vereringesse pääseda toksiinidel, mikroobidel ja osaliselt seeditavale toidule. Antud olukord äratab üles immuunsüsteemi. Keha hakkab tootma võõrkehade vastu anti-gliadiini antikehasid (IgA).

IgA on antikeha, mida valged verelibled toodavad organismi kaitseks infektsioonide eest.

Algab pikk ja kurnav sõda. Gluteeni kleepijas struktuur takerdub peensoole limaskestale. Selle tulemusel saavad kahjustada antikehade rünnakul ka sooleseinad ja hävida võivad peensoole hatud (intestinal villus). Kuna soolestik on ikka veel lekkev ning kui sööte edasi gluteeni, siis paranemist ei toimu ja võõrained tulevad edasi, asetades keha kroonilise põletiku seisundisse, millega võib kaasneda autoimmuunhaigus.

Kilpnäärme autoimmuunsushaigus, mida põhjustab nisutooted?

Selle korral organismi immuunreaktsioonid toimuvad oma organismi antigeenide(ehk antikehi tekitav võõraine) vastu- rünnates võõrühendite asemel iseenda terveid rakke ja kudesid tootes antikehi, sest peab iseenda koostisosi ekslikult võõraiks.Siin tuleb mängu gluteeni valk gliadiin. Nimelt selle valgu molekulaarne struktuur on väga sarnane kilpnäärme (thyroid) ja väikeaju (cerebellum) omaga ehk esineb molekulaarne mimikri (Bakterite ja viiruste pinnamolekulid e. antigeenid võivad sarnaneda peremeesorganismi rakkude membraanimolekulidega). 

Lihtsamalt struktuuri välja toodes näeb see välja niimoodi: gliadiin(A-T-R-Z-V), kilpnääre (C-T-R-Z-Z) ja väikeaju (P-T-R-Z-T). Sarnasus ei esine ainult gliadiiniga. Eelnevalt seletasin,et keha hakkab tootma gluteeni gliadiini vastu antikehasid (IgA) ründamaks võõrkeha- gliadiini valk. Nüüd siis võib tekkida ka samuti olukord kui keha gliadiini vastu võitlevad antikehad ajavad segamini ja hakkavad ründama enda keha tervet kilpnääret ja väikeaju.

Sportlased ja toitumine

Õige dieet päästis N.Djokovici karjääri ning kes on hetkel maailma esireket! Ta välistas gluteeni- ja piimatooted,lihtsuhkrud, mis andsid uue hingamise kehale.

Teda ümbritsesid tagataustana meeskond, kelle tööks oli teda tulemustele kaasa aidata. Toitumise tähtsust ei suutnud aga keegi mõista.

Probleemi nägi Dr. Igor Cetojevic, kes juhuslikult sattus telekast vaatama 2010 a. Davis Cupi veerandfinaali mängu. Ta kahtlustas,et Djokovici probleemid väljakul võis põhjustada vale toitumine. 

https://www.youtube.com/watch?v=uj2VlfpLwyM&feature=emb_logo

Lõpetuseks

Sinu keha annab signaale, mida pead kuulama. Sinu nahk, enesetunne ja terviseseisund peegeldab sinu sisekeskonna seisundit. Kui sa tunned kõhus raskustunnet peale nisutoodete söömist, siis see võib olla märk, et keha ei saa hästi hakkama gluteenivalgu gliadiini lõhustamisega. Kuna rafineeritud nisutooted on ühed kõige toitainetevaesemad teraviljad, siis soovitaksin juba sellepärast süüa neid vähem.

 

 

Kasutatud kirjandus: 

1. The opioid effects of gluten exorphins: asymptomatic celiac disease.

2. Going gluten-free just because? Here’s what you need to know.

3. The Dietary Intake of Wheat and other Cereal Grains and Their Role in Inflammation.

4. Celiac disease: How gluten invades and sets up an auto-immune reaction.

5. Sporadic cerebellar ataxia associated with gluten sensitivity.

6. Nisu- põhjustab autoimmuunhaigusi.

7. TSÖLIAAKIA: juhendmaterjal patsientidele.

8. Hashimoto türeoidiit. Mis see on?

9. Gliadin

10. What happens in gluten ataxia?

11. The Prevalence of Antibodies against Wheat and Milk Proteins in Blood Donors and Their Contribution to Neuroimmune Reactivities

12. Beneficial effects of gluten free diet on IgA tissue transglutaminase levels and various growth parameters in celiac disease patients

Jaga postitust:


Avasta lugemist:

Scroll to Top