fbpx

Insuliiniresistentsus – veresuhkru kõikumise varjatud tagajärg

pidev veresuhkru kõikumine toob lõpuks diabeedi

Resistentsus tähendab, et on tekkinud vastupanu võime ja miski ei mõju enam nii nagu varem. Võtame näiteks alkoholi joomise. Esimene kord niidab see kohe jalust. Kui sa hakkad iga päev jooma, siis keha tundlikkus etanoolile väheneb ajapikku ning kogust on vaja järjest suurendada, et saavutada samaväärne joove kui algul. Toitumisel võib samuti esineda kehas resistentsus. Toidus saadav energia ei suuda enam minna rakkudesse, kuna krooniliselt vale toitumise tagajärjel halveneb vastuvõtmise tundlikkus.

Sinu veresuhkru ameerika raudtee

Sinu kehas on loodud süsteem, kuidas hoida veresuhkur kogu aeg stabiilsena. Praktiliselt peale igat söögikorda veresuhkur tõuseb ning siis jälle tuuakse tagasi normaalolekusse. Toitudel ja jookidel on aga väga erinev mõju veresuhkrule. Praeguses ühiskonnas on väga raske orienteeruda, milline oleks kõige veresuhkru sõbralikum toitumine. Mida vanemaks saad, seda ohtlikumaks võib muutuda pidevalt veresuhkruga ameerika raudteed sõitmine. Kõrgenenud veresuhkru toimel hakatakse kehas tootma hormoon insuliini, kelle tööks on tuua veresuhkur jälle kõrgustest alla ja eemaldada liigne vereringest. Liiga palju glükoosi vereringes on organismile kahjulik.

Miks vajab su organism hormoon insuliini?

Insuliin töötab rakkude juures, kui ukse võti. Selle kaudu lastakse sisse vajalik kütus mitokondrite jaoks, millest tehakse ATP-d. See aitab hoida veresuhkrut stabiilsena transportides selle ülejääke maksa, lihastesse ja rasvarakkudesse.

Insuliin on peamine põhjus miks kaal tõuseb või langeb!

Toitumisharjumused eluaastatel 20+, 30+ ja sportlastel

20. eluaastatel ainevahetus ja hormoonid soosivad igasugust põletamist. Alates 30. aastatest hakkab toimuma sarkopeenia ehk vanusest tingitud lihasmassi kadu. Ainevahetuse koha pealt – mida rohkem lihaseid ja vähem rasva kehal, seda kiirem on ainevahetus ja põletad kaloreid. Aktiivse spordiga tegelevad inimesed lõikavad sellest kasu. Siinkohal näen murekohta eeskujudes. Eratreenerid, kes nõustavad kliente toitumisel läbi enda kogemuse, võivad eksitada inimesi toitumissoovitusel. Nad arvavad, et süües regulaarselt ja pidevalt on neile hästi mõjunud, siis peaks soovitama ka teistele sama. Tavainimesele lähenedes peaks aga ikkagi teadma, kuidas hormoonid mõjutavad ainevahetust.

Olen näinud, kuidas tippsportlased kosuvad tunduvalt puhkeperioodil. Nende keha on harjunud laadimisega. Neid kimbutab pidev nälg isegi siis kui enam ei olda nii aktiivne. Kuna olin ise tippsportlane ning olen käinud sama rada, siis tean, et insuliiniresistentsus võib saatuslikuks saada eriti sportlastele.

Kas metaboolne sündroom või hoopis insuliiniresistentsus?

Aastate pikkune veresuhkru kõikumine võib tuua ainevahetuse e. metaboolse sündroomi See on väga lai mõiste, kuid suur seos on siinkohal just insuliini tundlikkuse vähenemisega.

Insuliiniresistentsuse puhul ei tööta hästi võti, mis peaks juhtima glükoosi rakku. Rakud hakkavad nälgima, kuna rakukest ei lase glükoosi läbi. Tekib hüperinsulineemia ehk liiga palju insuliini veres kuna verest on vaja eemaldada glükoos.

Kannatada saavad mitokondrid, kelle tööks on varustada kogu keha energiaga (ATP-ga). Kui energiat ei toodeta 100%-selt, siis langeb kogu organismi kvaliteet. See on aga katalüsaator suurematele probleemidele. Insuliiniresitentsus on üks peamine krooniliste haiguste tekitaja!

Mis sümptomid kaasnevad metaboolse sündroomiga?

Toon välja sümptomid millele peaksid pöörama tähelepanu:

  • suur väsimus peale söömist
  • šüües ei saa kõht täis
  • pidev isu magusa järele
  • ärritatavus näljaga
  • nälg keset ööd
  • üldine energiapuudus
  • keset ööd janu
  • urineerimine öösel
  • kõrge vererõhk ja veresuhkur

Kõige esmalt tuleks mõõta hormoon insuliini taset veres. Pankreas võib aastaid näha roppu vaeva insuliini tootmisega varjates probleeme veresuhkruga. Lõpuks väsib ka pankreas. Selle tulemusel hakkab veresuhkur tõusma ning alles siis võib jõuda jälile probleemile – diagnoos pre- või II tüüpi diabeet. Nüüd alles algab tulekahju kustutamine, kuigi probleem võib olla juba aastaid. Järgmiseks kirjutatakse ravimid, kuid kõige paremini saaks selle vastu võidelda teadliku toitumisega.

Kontrolli end Insuliiniresistentsus testi ja põletikunäitaja (CRP)kiirtestiga!

Lase arsti juures teha kaks testi. Need aitavad ennetada suuremaid tervise probleeme tulevikus: Hormoon Insuliin ja CRP/C-reaktiivne valk (põletikunäitaja). Kõige lihtsam oleks minna Synlabi, kuna perearstid ei hinda neid teste. FS-INS ja FS-CRP seal kokku läheksid u 9,68 eur, millest saadav info aitab sul tuvastada seisu, kus hetkel oled ja ennetada terviseprobleeme tulevikus. Põletikunäitaja kiirtesti on võimalik ka kodus teha.


Missugune toitumisharjumus mõjutab kõige rohkem veresuhkrut?

Põhitoitained: Süsivesikud tõstavad kõige rohkem veresuhkrut, järgneb valgud ja rasvad mõjutavad kõige vähem.

Söömistihedus: Olin veel kuni 2018 a. arusaamisel, et 5-6 korda söömine on õige ja tervislik. See hoiab ainevahetuse aktiivsena, mis aitab põletada kaloreid – see on vale.

Toidukorral seotud põhitoitained. Sööd nii süsivesikuid, valku ja rasvu ühel toidukorral.

Võtame toidukorra – kartul, sealiha, salat ning sai või leib kõrvale. Toidukorra glükeemiline indeks viib veresuhkru väga kõrgele. Antud söök toob arvatavasti nn toidukooma peale lõunasööki.

komplekteeritud söömine mõjutab kõige rohkem veresuhkrut

Glükeemilise indeksi järgi toitumine aitab hoida sinu tervist!

Glükeemiline indeks näitab toidu mõju veresuhkru tasemele. Süsivesikuid saab jagada gruppidesse selle järgi, kui kiiresti nad muutuvad glükoosiks. Loe rohkem Google-ist.

Sinu isiklik glükomeeter näitab kogu tõde!

Glükomeeter on vähetuntud seade, millel võib olla märkimisväärne väärtus sinu tuleviku tervisele. I tüüpi diabeedikule on see eluliselt tähtis. See suurepärane viis läbi söömise õppida enda keha tundma. See on kõige lihtsam ja efektiivsem mõõdik, kuidas tuvastada kaalu langetamine ja – tõus läbi toitumise.

Mõõda enne ja pärast sööki (30min/60min/90min). Sinu arvates “tervislik” toit võib tegelikult mõjutada veresuhkrut drastiliselt, kui näiteks mõnel teisel inimesel.

Soovitan vaadata Ted Talksist videot, kus prof. Eran Segal räägib uurimusest, kuidas toit erinevalt mõjutab inimeste veresuhkrut- vaata siit.

Mina ostsin bluetooth glükomeetri AB medical leheküljelt.

CareSens Dual stardikomplekt sisaldab:

  • CareSens Dual glükomeeter 1 tk,
  • CareSens Pro veresuhkru testiribad 10 tk
  • CareSens lantsetiseade 1 tk,
  • CareSens lantsetid 10 tk.

Osta lisaks juurde testiribad:

https://abmedical.ee/pood/glukomeetri-caresens-dual-veresuhkru-testiribad-n50/

Vaata ka teisi postitusi:

Kasutatud kirjandus:

1. Insulin and Insulin Resistance — The Ultimate Guide

2. Mechanisms of Insulin Action and Insulin Resistance

3. What actually happens when you enter a food coma

4. Signs of Insulin Resistance

5. PH Kingisepp; Inimese füsioloogia, 2006

Jaga postitust:


Avasta lugemist:

Scroll to Top