Aroomiteraapia on tuntud tervisepraktikas juba aastatuhandeid. See on iidsete traditsioonidega seotud ravimise ja tervendamise viis, milles kasutatakse taimedest saadud eeterlikke õlisid keha ja meele tasakaalustamiseks. Eeterlike õlide abil saab leevendada stressi, unehäireid, lihaspingeid, haigusnähte ja tugevdada immuunsust. Siiski võib tekkida väljakutse nende väikeste pudelite segamisel, mis aitas mul mõista, miks ma pole seda varem regulaarselt teinud. Alustan artiklis eeterlike õlide maailma avamisega ja seejärel toon välja lahenduse, kuidas suutsin muuta eeterlikud õlid igapäevase rutiini osaks.
Looduslikud eeterlikud õlid vs sünteetilised aroomiõlid
Eeterlikud õlid on saanud suureks trendiks. Sa näed neid igal pool – teraapiat sessioonides, ilutoodetes ja isegi puhastusvahendites! Kuid küsimus on, kas valik, mida sa teed, on see, mis annab sulle parimad tulemused? Kas sa tegelikult tead, mida sa ostad? Vaatame lähemalt, miks on oluline mõista erinevust looduslike eeterlike õlide ja sünteetiliste lõhnaõlide vahel.
Looduslikud eeterlikud õlid on tõeliste taimede ekstraktid, mis sisaldavad taime keemilist profiili. See tähendab, et nad kannavad endas taimede terapeutilisi kasusid. Kas oled mõnikord imestanud, miks lavendliõli aitab sul kiiremini uinuda või miks eukalüptiõli teeb hingamise kergemaks, kui sul on nohu? Selle taga on autentsed taimede keemilised koostisosad!
Teisalt on sünteetilised aroomiõlid laborites loodud õlid. Nende eesmärk on jäljendada looduslike eeterlike õlide lõhna, mitte nende terapeutilisi omadusi. Sünteetilisi lõhnaõlisid kasutatakse tihtipeale seepides, küünaldes ja muudes toodetes, mis vajavad tugevat lõhna. Kuidas aga teada, kas ostad õiget toodet? Alusta etiketilt! Tõelised eeterlikud õlid peaksid olema märgistatud oma botaanilise nimega (näiteks Lavandula angustifolia lavendli puhul) ja ei tohiks sisaldada märget “lõhnaaine” või “parfüüm“. Samuti peaks purgil olema märge, et õli on “100% puhas“.
Mida uuringutega on eeterlikute õlide kohta leitud?
Usu või ära usu, aga teadusajakirjas 2012 avaldatud uuringus näitas, et apelsini eeterlikul õlil on tõeliselt ärevust leevendavad omadused. Uuring viidi läbi 40 tervel mehel, kes olid mõnda aega ärevust tekitava olukorra keskmes.Need mehed hingasid sisse eri kogust apelsiniõli, teepuuõli või vett, mille järel tehti neil kindlaksmääratud ärevust tekitav test. Juba võid aimata, mis edasi juhtus.
Võrreldes teiste gruppidega, tundsid apelsiniõli sisse hinganud inimesed vähem ärevust, nad olid vähem pinges ja tundsid end rahustatumana. Tõsi küll, mitmesugused füsioloogilised muutused nagu südame löögisageduse muutus või lihastoonuse tõus jäid enam-vähem samaks. Aga ärevustunne, see salakaval vaimne tüütus, leidis apelsiniõlis justkui oma mängukaaslase, kes selle vaos hoidis!
1996 aasta randomiseeritud, platseebo kontrolliga topeltpime ristuva disainiga uuringus võrreldi esmakordselt piparmündiõli ja atsetaminofeeni (paratsetamooli) efektiivsust.Uuringus avastati, et piparmündiõli võib olla tõhus vahend pingepeavalude leevendamiseks. Uuringus, milles osales 41 inimest, leiti, et piparmündi eeterlik õli 10% lahjendatud etanoolilahus suutis 15 minutiga vähendada peavalu tugevust ning see toime püsis kuni tund aega. Huvitaval kombel ei olnud piparmündiõli mõju mingil moel nõrgem kui 1000 mg atsetaminofeen, olles seega tõhus alternatiiv. See leid võib avada uusi uksi pingpeavalude alternatiivseks raviks, pakkudes looduslikku ja hästitalutavat lahendust.
Intensiivravi osakonnas võitlevad südamehaigetega patsiendid sageli unehäirete ja ärevusega. Türgis tehtud 2017 uuring toob sellesse dilemmasse loodusliku lahenduse: lavendli eeterlik õli. Katse hõlmas 60 südamehaigustega patsienti, kellest iga teine hingas sisse lavendliõli aurusid 15 päeva vältel. Võrdluses kontrollgrupiga, kes samaaegset ravi ei saanud, ilmnes lavendlit hinganud patsientidel märkimisväärne une kvaliteedi paranemine ja ärevuse vähenemine.
See uuring tõestab lavendliõli potentsiaali kui mitteinvasiivset ja kulutõhusat viisi paranemise hõlbustamiseks, toetades mõtet selle lisamisest südamehaigetega intensiivravi patsientide hooldusprotokollidesse
Kuidas toimivad eeterlikud õlid sissehingamisel?
Eeterlike õlide mõju on tõepoolest nii keeruline kui huvitav! Kui hingame sisse eeterlikke õlisid, hakkab toimuma midagi päris erilist. Esmalt tabavad õlide molekulid meie nina, kus asuvad retseptorirakud. Need rakud on võtmetähtsusega, sest just nemad edastavad signaale meie ajule. Ja mis seejärel saab? See on tõeline ajupeo algus!
Signaalid jõuavad ajusse, täpsemalt limbilisse süsteemi ja hüpotalamusse. See käivitab meie sisemiste heaolutunde tekitajate tootmise – neurotransmitterite nagu serotoniin ja endorfiin. Need kemikaalid on vastutavad meie emotsioonide, valu, naudingute ja üldise heaolutunde eest. Seega, kui tunned end rahustatud, õnnelikuna või energilisena pärast eeterlike õlide kasutamist, siis nüüd tead, miks!
Lisaks emotsionaalsele heaolule on eeterlike õlide sissehingamisel oluline mõju ka meie immuunsüsteemile. Kui hingame sisse eeterlikke õlisid, toimetab sissehingamine õlide keemilised ühendid otse meie ninna ja kopsu limaskestadele, mis on meie esmased kaitsebarjäärid erinevate mikroorganismide eest.
Näiteks teepuu, eukalüpti või sidruni puhul on nende potentsiaalne toime seotud nende keemiliste ühendite terpeenide ja fenüülpropanoidid omadustega. Nendel ühenditel on teadaolevalt antimikroobne toime bakterite, seente ja viiruste vastu, mis võib aidata turgutada inimese immuunsussüsteemi vastupanujõudu patogeenidele.
Retseptorid mängivad antiseptilises toimes vähem otseselt rolli, kuid indirektselt võib eeterlike õlide inhalatsiooni tulemusel tekkida patogeenide vastast reaktsiooni suurendav immuunvastus. Täpsemalt võib see mõjutada immuunsüsteemi rakke, nagu neutrofiile ja lümfotsüüte, ning seeläbi suurendada organismi võimet infektsioonidele vastu seista.
Eeterlikute õlide kombineerimise vaev on lahendatud!
Nüüd kujutle, et Sul on ees neli 10ml kvaliteetset eeterlikku õli pudelit. Kombineerid piparmünti lavendliga, et rahustada oma meelt pärast pikka päeva, võib-olla lisad õrnalt sidrunimelissi, et tuua sisse värskust. Kõlab lihtsalt, eks? Aga kui oled seganud natuke liiga palju üht või teist, võib lõpptulemus olla sootuks midagi muud, kui olid algselt plaaninud. Ja nii satudki korduvate katsete ja eksimuste keerisesse, püüdes tabada õigeid proportsioone.
Need väiksed erinevad pudelikesed on üks suuremaid põhjuseid, miks ma pole suutnud mehena varem hinnata nn aroomiteraapiat.
Nahrini Olio Plus õli on lahendanud minu jaoks kõik need probleemid. See essentside kombo on nagu üks praktiline, kasutajasõbralik ja funktsionaalne nagu Šveitsi armee nuga.
Ühes pudelis on koondunud 33 erilist ürti, luues uskumatu segu, mis äratab meeled! Selles kombos tõuseb kõige rohkem esile mentooli ja piparmündi meeli värskendav aroom, millega harjuvad ka su pereliikmed. Olio Plusi sadu aastaid vana retsept pärineb Šveitsi munkadelt, kus iga koostisosa on juba perfektselt välja mõõdetud ja sobitatud.
Ei mingit segadust ega peavalu! Üks pudel millega lood oma koduse spas kui ka ennetuslikus ravimeditsiinis luues uskumatuid kombinatsioone ilma pisidetailide pärast muretsemata. Üks pudel,muudab asja lihtsaks kuna seda saab igas olukorras kasutada ja lihtsalt visata kotti, kui sõidad kodust mõneks ajaks eemale.
See ei tähenda ainult aja ja närvi säästmist, vaid ka selget mõistust ja südame rahu, teades, et ei pea otsima interneti avarustest sobivaid segusid või muretsema, et raamaturiiul on erinevaid eeterlikke õlisid täis nagu mul eelnevalt.
Lihtsus loob harjumust! Nahrin ka seda võimaldab. Ma kombineerin seda Wim Hof hingamisega.
Kui kallid on terapeutilised eeterlikud õlid?
Kui hakata otsima Googlist valikut, siis jääb silma esirinnas Nurme e-pood 100% eeterliku õlidega, mille 10ml tükki hind on keskmiselt 7.49 eur. Olio Plus 50ml õli puhul on letihind 34 eur, aga promokoodiga “timo20” oleks hind 20% soodsam ehk siis 27.2 eur, mille eest saaks Nurme õlidest valida ümmarguselt neli tükki.
Nüüd, kas oled valmis investeerima natuke rohkem, aga saama palju rohkem tagasi? Nahrini üks pudel pakub sulle koguni 33 ürdi kasutegureid. See on justkui terve orkester ühe dirigendi taktikepi all.
See ei tähenda mitte ainult seda, et sa saad rohkem essentse vähemate kulutustega, vaid ka seda, et sul on ainult üks pudel, mida kasutada, säilitada ja transportida. Suure tõenäosusega sa pole neid väikseid pudeleid kaasas väga kunagi vedanud, sest sa ei viitsi nendega mässata.
Niisiis, Nahrini Olio Plus õli võib tunduda “praktilisem” valik neile, kes soovivad nautida eeterlike õlide mitmekesisust, kuid kes ei soovi investeerida palju erinevatesse pudelitesse. Sellega säästad nii oma rahakotti, aega kui ka ruumi!
Kuidas ja kuna kasutada Nahrin eeterlikku õli?
- Külmetusele ja kinnisele ninale: 1-2 tilka õli peopesale, hõõru ja hinga sisse ümber nina.
- Peavalu ja migreen: Määri õli oimukohtadele, kuklale ja kõrvanibudele.
- Vanniergutus/-lõdvestus: 15-20 tilka vette (35–39 ºC ergutavaks, 28–35 ºC lõõgastavaks) ja püsi 15 min.
- Kange kael ja liigesevalu: Mõned tilgad probleemsele alale, parandab verevarustust ja leevendab valu.
- Pärast sporti: Lisa 3–5 tilka massaažiõlile või -kreemile.
- Õhuvärskendaja: 3–5 tilka õli õhuniisutisse või aurutisse.
- Auruvann külmetuse/unetuse vastu: 3–5 tilka õli kuuma vette, tilk nina alla.
- Aroomiteraapia: 3–5 tilka õli väheses vees aroomilampi või leilivette.
- Puhastus: Lisa mõned tilgad puhastuslahusele pindade puhastamiseks ja desinfitseerimiseks.
- Putukakaitse: Sääse- ja putukahammustuste ennetamiseks või sügelevate hammustuste leevendamiseks.
- Küünla lõhnastamine: Lisage mõned tilgad vaha pinnale, kui küünal on põlemas, et luua meeldiv aroom.
- Šampoonis:Lisa oma lemmikšampooni sisse, mis aitab luua peanahale mentooli värskendavat tunnet.
- Saunaõlis: Lisa mõned tilgad õli leilivette, et muuta sauna kogemus lõõgastavaks aroomiteraapiaks.
Viited: