fbpx

Avasta kodune valgusteraapia punase valgusega

Valgusteraapia lamp

Red light therapy ehk valgusteraapia punase valgusega on vähetuntud, kuigi seda toetab üle 3000 uuringu. Punane valgus (red light ~660nm) ja lähi-infrapuna (near-infrared ehk NIR ~850nm) suudavad tungida naha sügavamatesse kihtidesse (dermis ehk pärisnahka), mis käivitab rea ainevahetussündmusi. Punase valguse footonid stimuleerivad rakkudes mitkondreid, mis vastutavad sinu eluenergia (ATP) tootmise eest. Mida rohkem on rakuenergiat, seda paremini võimaldab rakul või organil (nt aju, süda, maks, nahk, lihased jne) optimaalselt töötada. Kui seda toodetakse rohkem püsime energilise, terve ja noorena.

Punane valgus/NIR valgusteraapia

Valgus, kui sinu eluallikas!

Päikesevalgus on inimese tervisele hädavajalik nagu ka vesi, uni ja toitained toidust. Päike paneb hästi kasvama taimed ning varustab kõiki vajaliku energia, parema tervise ja elujõuga. Inimene on osa loodusest ja meie keha bioloogilised omadused on seega vastavalt arenenud. Erinevad valguslained on inimesele “bioaktiivsed” – see tähendab, et nad mõjutavad inimrakkude tööd. Näiteks Suvekuudel paraneb nahk ja leevenevad nahahaigused tänu nende valgulaine.

Näiteks D-vitamiin tekib organismis läbi naha päikese ehk ultraviolettkiirguse (UVB) toimel. Pime aeg sunnib hea tervise säilitamiseks manustama eraldi organismi jaoks D-vitamiini, kuna selle aktiivne vorm (kolekatsiferool) on tegelikult väga mitmekülgset toimet omav hormoon, mis on vajalik kuni 3000-le erinevale organismi protsessile. Suvel üldiselt tunned end ka paremini, rõõmsamalt ja reipamalt. Päikesevalguse parandavat efekti oled kindlasti Sina ise ka märganud.

Valgusteraapia tähtsus sügis- ja talvekuudel!

Sügisel ja talvel tunnevad paljud energiapuudust, väsimust, mingit seletamatut sisemist ärevust ja pinget, vahel ka kõigest tüdimust. See võib olla sesoondepressioon ehk hooajalise depressiooni tunnusmärgid. Ingl.k SAD (Seasonal Affective Disorder) nn sügis- ja talvemasendus ongi kõige rohkem tuntud Skandinaavia riikides. Asjalikul ja praktilisel eestlasel on sageli raske uskuda, et tema väsimuse ja meeleolulanguse põhjuseks on lihtlabane valguse puudus.

Valgusteraapia LED-lambiga jäljendab valguse intensiivust ehk valgustihedust luksides (lx) sarnaselt päikesega. Kui mõni kodune lamp või valgustus suudab särada 500 luksi piires, siis spetsiaalne valgusteraapia lamp annab välja kuni 50 000 luksi (oleneb kalibreerimisest), mis vastab üsna eredale päikesevalgusele. Selline suur valgustihedus läbi silma võrkesta mõjutab ajus ööpäevarütmis tähtsat rolli kandvat käbinääret, mille mõjul hakatakse tootma sinu õnnehormooni ehk serotoniini. Sinu bioloogia äratuseks on vaja just hommikul sellist valgust saada silma.

Serotoniin mõjutab ja aktiviseerib paljusid kehafunktsioone: osaleb meeleolu, isu ja une reguleerimises. Paljude depressiooniraviks kasutatavate antidepressantide toime põhineb serotoniini taseme suurendamises. Pime aeg mõjub rusuvalt sinule endale, aga ka kaaslasele. Valgusteraapia lamp aitab leevendada pimedust ja tuua koju.

Kuidas sinu kehas tekib energia?

Iga süsteemi tööshoidmiseks kulub energiat: autol ja mobiilil on aku, kellal patareid, televiisor saab energia elektrijuhtmest. Inimese energia tuleb rakkude mitokondritest, mis on kui aku. Inimesel on triljoneid rakke ja igaüks neist vajab energiat, et teha oma tööd ja hoida meie keha tasakaalus. Me muundame selle energia toidust, veest ja hapnikust ning teeme seda kõige tõhusamalt elutähtsa protsessi käigus, mida nimetatakse rakuhingamiseks.

Rakuhingamise lõpp-produkt on adenosiintrifosfaat (ATP), mida meie keha kasutab iga sekund. ATP on meie eluenergia, mis hoiab kogu organismi lihaseid, organeid, aju jne töös. Näiteks lihastes, võib ühes rakus olla tuhandeid mitokondreid. Me keha toodab ise energiat ka siis kui me ei söö. Väär on arusaam, et kui pole energiat, siis peab sööma. Maksa kaudu toodetakse keharasvast energiat, mis suunatakse rakkudesse.

Mida tõhusamalt mitkondrid suudavad toota ATP-d, seda paremini töötab ja säilib sinu keha.

Mida teeb punane valgus ja lähiinfrapuna (NIR)

Päikesevalgus sisaldab endas kõiki valguspektreid, mille neeldumise ulatus on erinev. Enamik valguse lainepikkusi: UV-, sinine-, roheline- ja kollane valgus ei suuda tungida nii sügavale pärisnahka ehk dermis. Punase valguse lainepikkus (PV) ~ 660nm ja lähiinfrapuna (NIR) ~850nm footonid suudavad tungida läbi naha sügavale kihti ( 8-10mm) pärisnahka.

Seal paiknevad veresoonte võrgustikud – väikesed arterioolid ja kapillaarid ning venoosne ehk äravoolusüsteem. Selles kihis on veel elastiin, kollageen, retikuliinkiud, mis annavad nahale tugevuse ja elastsuse. Pärisnahas on veel lümfisooned, higi- ja rasunäärmed, karvafolliikulid ja närvid.

PV ja NIR valguse neeldumine käivitab rea ainevahetussündmusi – uute kapillaaride moodustumine, kollageeni suurenenud tootmine ja adenosiintrifosfaadi (ATP) tootmine mitkondrites. Mitokondrid on tervise, haiguste ennetamise, energiataseme ja pikaealisuse seisukohalt kriitilise tähtsusega. Mitokondrid on patareid, mis toidavad kõiki meie organite protsesse. Mida rohkem on rakuenergiat, seda paremini võimaldab rakul või organil (nt aju, süda, maks, nahk, lihased jne) optimaalselt töötada.

Kust osta endale punase valgusteraapia lamp?

Kõige mugavam ja kiirem võimalus oleks tellida endale Saksamaa Amazonist. Pole tollimakse. Tuleb kiirelt lähimasse pakiautomaati. Ma olen arvamusel, et suur osa lampe on kõik ühe tehnoloogiaga. Ma väga ei usu, et pirnid JOOVV aparaadil on meditsiiniliselt paremad. Kasutan ise pikalt aliexpressist ostetud sarnase põhimõttega. Avastasin kompaktse lahenduse Bestqool brändilt – vajuta pildile või SIIA.

Soodsam variant, millel 3W lampe 40tk – 20tk 660nm + 20tk 850nm – vaata SIIT või vajuta pildile.

punase valguse lamp

Kuidas kasutada punase valguse LED-valguslampi? 

Seanss võiks kesta 15-30 minutit (nt 15 min hommikul ja 15 min õhtul). Punase valgusel puudub tugev soojus või kahjulikud UV-kiired, mis võivad päikesekahjustusi põhjustada. Algselt tundub see väga ere ning võib kasutada spetsiaalseid prille, mille saab kaasa seadmega.

Punane valgus ei kahjusta silmi. Pigem on uuringutega leitud, et punane valgus alates 670nm võib toetada silmade tervist. 2020a. uuring leidis, et ca 40 aastastel ja vanematel inimestel saavutati märkimisväärne paranemine värvikontrasti tundlikkuses sinise nägemistelje puhul, mis on tuntud mitokondrilise vastuvõtlikkuse poolest.

valgusteraapia punase valgusega

Valgusteraapiat punase valguse ja lähinfrapuna toetab üle 3000 uuringu!

Kasutatud kirjandus:

Red/Infrared Light Guide Ebook

Jaga postitust:


Avasta lugemist:

Scroll to Top